Koszykarskie podsumowanie 2011

Rok 2011 był debiutem koszykarskiego zespołu Lidera AZS II Swarzędz w rozgrywkach I Ligi Koszykówki Kobiet. Uczniowski Klub Sportowy "Lider" Swarzędz przejął prowadzenie zespołu koszykarek w Swarzędzu. Zespołu, który występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej w naszej gminie, który jest sportową wizytówką Swarzędza i główną sportową atrakcję w sezonie jesienno-zimowym. Nie chcąc powtarzać organizacyjnych błędów poprzedników, Lider Swarzędz zacieśnił współpracę z AZSem Poznań. Tradycja AZSu i siła szkolenia młodych adeptek koszykówki wspiera możliwości organizacyjne UKSu Lider Swarzędz. Filozofia zespołu opiera się na połączeniu doświadczenia swarzędzkich zawodniczek i szerokiej kadry młodych zawodniczek AZSu, wśród których jest kilka reprezentantek Polski w kadrach młodzieżowych. Trenerką zespołu została dobrze znana wychowanka Unii Swarzędz Anna Talarczyk, a organizacyjną opiekę nad całością sprawuje Marcin Madanowski. Z poprzedniego sezonu w Swarzędzu pozostały najbardziej doświadczone zawodniczki: kapitan Katarzyna Grześczyk, Ola Pietraszek, Olga Pacyńska, Katarzyna Czuk i Magda Dedio. Już w trakcie sezonu do zespołu dołączyła Monika Siwczak, która ze względu na liczne obowiązki zawodowe i rodzinne pomagała nam tylko w meczach rozgrywanych u siebie, ale jej ekstraklasowe doświadczenie było dla naszego zespołu bezcenne. Spośród młodych zawodniczek AZSu najbardziej liczyliśmy na reprezentantki kadry juniorek i kadetek: Kingę Woźniak, Darię Marciniak, Wiolettę Wiśniewską i Weronikę Telengę. Wszystkie wymienione zawodniczki w 2010 roku zdobyły Mistrzostwo Polski Kadetek.

Jako beniaminek oczekiwania postawione wobec zespołu zakładały walkę o utrzymanie, zaangażowanie, determinację i walkę do końca w każdym meczu. Podsumowując półmetek rozgrywek możemy być bardzo zadowoleni. Na koniec 2011 roku z 12 meczów wygraliśmy 6 i doznaliśmy tyle samo porażek. Ze względu na rozegrany jeden mecz mniej od reszty zespołów zajmujemy 6 miejsce w ligowej tabeli, ale ciągle mamy jeszcze szanse awansować do grupy zespołów walczących o awans do ekstraklasy. Ostatnie cztery styczniowe mecze z I rundy rozgrywek zadecydują o naszym awansie, a jest na to duża szansa. Wynik sportowy należy uznać za bardziej niż satysfakcjonujący. Publiczność licznie odwiedzająca halę SCSiR podczas naszych meczów, wielokrotnie mogła cieszyć się z naszych sukcesów, a w dwóch porażkach u siebie byliśmy gorsi tylko o 9 oczek, mając szansę na zwycięstwo do samego końca. Wstęp na wszystkie mecze rozgrywane w Swarzędzu jest wolny. Zależy nam na budowie sportowej atmosfery i kultury kibicowania, na poszerzaniu grona sympatyków koszykówki, którzy w weekend wybierają się całymi rodzinami na mecz koszykówki.

Sezon rozpoczęliśmy od trzech porażek, płacąc przysłowiowe "frycowe" jako beniaminek. Dopiero w czwartym spotkaniu udało nam się zwyciężyć, ale potem w czterech kolejnych meczach zanotowaliśmy bilans 3:1. Do naszych sukcesów należy na pewno zaliczyć: zwycięstwo 2 punktami z SMS PZKosz Łomianki, wyjazdowy sukces w Gdańsku gdzie wygraliśmy aż 18 punktami 58:40, zwycięstwo nad MKK Siedlce, które dysponują pięciokrotnie większym budżetem. I tutaj dochodzimy do sedna, zespół Lidera AZS II Swarzędz nie dysponuje dużym budżetem, jest on jednym z najniższych w I Lidze Koszykówki Kobiet, ale słynie za to z fantastycznej atmosfery w zespole. Atmosfery, która jest znana nawet w innych zespołach. Dochodzi do nas coraz więcej sygnałów od zawodniczek z innych drużyn, które chętnie występowałyby w naszych barwach. Za atmosferę tą odpowiada trenera Ania Talarczyk oraz najbardziej doświadczone zawodniczki, które są nie tylko autorytetami, ale również partnerkami dla młodych zawodniczek AZSu, które chętnie grają i trenują w naszym zespole.

Na koniec garść danych statystycznych w 12 meczach zdobyliśmy 18 punktów na 24 możliwe, rzuciliśmy 753 punkty tracąc 745. Najskuteczniejszą zawodniczką była Katarzyna Grześczyk, która zdobyła 156 punktów (14,2 na mecz), przed Olą Pietraszek 107 (8,9) i Moniką Siwczak 101 (12,6). Katarzyna Grześczyk była trzykrotnie zawodniczką kolejki i jest najlepiej zbierającą zawodniczką ligi, prowadzi również w klasyfikacji na najefektywniejszą zawodniczkę rozgrywek. Już w najbliższą sobotę o godzinie 14:00 na hali SCSiR przy ul. Św. Marcin 1 odbędą się koszykarskie pierwszoligowe derby powiatu, w których podejmiemy zespół MUKSu Kórnik. Zapraszamy wszystkich kibiców ? wstęp wolny.

2012-01-01