Lider Swarzędz w I Lidze Koszykówki Kobiet

W miniony weekend koszykarki Lidera udały się do Bydgoszczy na turniej finałowy 2 Ligi Koszykówki. W turnieju udział brały gospodynie XX LO MS Bydgoszcz, UKS Żak Nowy Sącz, AZS UŚ Katowice oraz Liderki. Turniej odbywał się na hali Łuczniczka, która pomieścić może 5000 kibiców. Dwa najlepsze zespoły uzyskiwały awans do I Ligi, która jest bezpośrednim zapleczem Ekstraklasy Kobiet. Lider w piątek zmierzył się z Katowicami, które pokonał na turnieju półfinałowym w Swarzędzu 64:50. Tym razem przewaga swarzędzanek był sporo większa, już do przerwy Lider prowadził 36:10!!! Druga połowa to powiększanie przewagi i ostateczne zwycięstwo 65:27. Katowiczanki w żaden sposób nie potrafiły sobie poradzić z dobrze grającymi Liderkami. Najlepsza na parkiecie była Dominika Urbaniak, która zdobyła 14 punktów i dołożyła 12 zbiórek, 5 bloków i 3 asysty. Poza nią zdobyczą punktową podzieliły się: Justyna Tudryn 12 (10zb), Magda Iwanowicz 12 (6zb, 3 przechwyty), Ania Gurzęda 8 (5zb), Emilia Rutkowska 7 (6zb), Marysia Adamczak 3, Magdalena Dedio 2 (11zb!, 6 as), Paulina Babij 1, Kaja Drobnik. W drugim meczu tego dnia Żak Nowy Sącz pokonał Bydgoszcz 57:50. W sobotę na mecz Liderek stawiła się grupa 60 kibiców ze Swarzędza. Przy żywiołowym dopingu Liderki czuły się jak u siebie i pewnie pokonały UKS Żak 67:49 prowadząc do przerwy 35:19. Najwięcej punktów zdobyła kapitan Magdalena Dedio 12, która dołożyła do tego 11 zbiórek i 7 asyst. Po 11 punktów rzuciły Ania Gurzęda, Justyna Tudryn +16 zbiórek i Dominika Urbaniak. 9 oczek rzuciła Magda Iwanowicz, Marysia Adamczak 6, Emilia Rutkowska 3, Kaja Drobnik 2, Asia Rzeszutek 2. W drugim mecz Bydgoszcz pokonała Katowice 56:49. Przed ostatnim dniem Liderki były prawie pewne awansu. Tylko porażka 30 lub więcej punktami z Bydgoszczą pozbawiała je awansu, ale podopieczne Anny Talarczyk chciały wygrać 3 mecz i pokazać swoją dominację. Do przerwy Bydgoszcz prowadziły 26:24, ale druga połowa należała do Swarzędzanek, które zwyciężyły 62:51 i po końcowym gwizdku mogły świętować awans! W tym meczu 16 punktów zdobyła Ania Gurzęda, 13 Justyna Tudryn + 15 zbiórek, 11 Dominika Urbaniak + 14 zbiórek i 6 asyst, po 7 Magda Iwanowicz i Emilia Rutkowska, 5 Magdalena Dedio + 6 zbiórek i 5 przechwytów, 3 Paulina Babij. Po meczu Liderki otrzymały od komisarza Polskiego Związku Koszykówki pamiątkowy plafon za awans i mogły wspólnie z przybyłymi ze Swarzędza kibicami świętować sukces. Były łzy radości i szampan, triumfalne śpiewy i tańce. Lider w drodze do I ligi rozegrał 26 spotkań, z których wygrał 23. W turnieju finałowym był w opinii wszystkich uczestników bezapelacyjnie najlepszym zespołem. Cel postawiony przed zespołem przed sezonem został zrealizowany w 100%, po dwóch sezonach Swarzędz ponownie ma zespół w I Lidze Koszykówki Kobiet!!!

2017-04-23