Juniorki Lidera w półfinale Mistrzostw Polski!!!

W miniony weekend 24 zespoły juniorek rywalizowały w całej Polsce w sześciu turniejach ćwierćfinałowych Mistrzostw Polski U18K. Swarzędzanki w wyniku losowania trafiły do grupy VI, zgodnie określanej ?grupą śmierci?. Półfinał rozgrywany był w Bydgoszczy, a grały w nim zespoły z czterech najwyżej notowanych stref: mazowieckiej, dolnośląskiej, wielkopolskiej i kujawsko-pomorskiej. W pierwszy dzień Lider grał z gospodyniami MUKS Bydgoszcz. Niestety Liderki zagrały najgorszy mecz w sezonie, grały wolno, ospale, bez energii i miały spore problemy ze zdobywanie punktów. Ciężko było sobie poradzić ze strefą rywalek, które były rok i dwa lata starsze od naszych koszykarek. Swarzędzanki przegrały 46:56, a punkty rzuciły: Wiktoria Flaszak 13, Oliwia Flaszak 11, Wiktoria Plackowska 10, Aleksandra Żukowska 8, Martyna Urbaniak 2, Malina Piasecka 2, Dominika Rubach, Marta Kasołka, Wiktoria Turek, Agata Krzywińska. Porażka ta bardzo skomplikowała sytuację w tabeli. W sobotę po bardzo dobrej zespołowej grze Lider zdeklasował UKS Trójkę Żyrardów 74:39. W tym meczu Liderki grały szybko i zdecydowanie, dołożyły do tego mocną obronę. Punkty rzuciły: Flaszak O. 15, Flaszak W. 15, Plackowska 10, Żukowska 10, Urbaniak 8, Piasecka 6, Kasołka 4, Rubach 3, Turek 2, Krzywińska 1. Wyniki w grupie skomplikowały się na tyle, że przed ostatnim dniem teoretycznie możliwych rozwiązań było mnóstwo, a każda z drużyn miała większe lub mniejsze szanse na awans. Liderki, żeby mieć pewny awans musiały pokonać MKS MOS Wrocław minimum siedmioma punktami, co było na pewno dużym wyzwaniem. Niedzielny mecz to ogromna huśtawka emocji. Początek to dobra gra swarzędzanek, które prowadziły 11:5, chwilę później po runie 9:0 to Wrocław prowadził 14:11. Do przerwy Liderki trafiły tylko 18% z gry i przegrywały 27:29. Podopieczne trener Anny Talarczyk mozolnie odrabiały straty, przyspieszyły grę i zaczęły trafiać za 3 punkty. Czwarta kwarta to ogromne nerwy, ale też determinacja Liderek, które na 2 minuty przed końcem wyszły na upragnione siedmiopunktowe prowadzenie. Chwilę później fantastyczna akcja 2+1 Oliwii Flaszak, 3 zbiórki w ataku Wiktorii Plackowskiej i na tablicy wyników widniało +10 dla Swarzędza. Mądra gra, wymuszanie przewinień, co skutkowało zejściem 3 rywalek było podwalinami sukcesu. Nawet absencja Wiktorii Flaszak, która zeszłą 5 minut przed końcem za pięć fauli, nie zachwiała dążeń koszykarek Lidera. Tuż przed końcową syreną Malina Piasecka zdobyła ostatnie punkty i na parkiecie rozpoczął się taniec zwycięstwa. Licznie przybyli do Bydgoszczy rodzice mogli oklaskiwać swoje pociechy, które wytrzymały wojnę nerwów. Double-double zanotowały: Wiktoria Plackowska 18 punktów i 17 zbiórek (w tym 9 w ataku) oraz Malina Piasecka 17 pkt i 11 zbiórek. Oprócz nich punktowały: Żukowska 9, Flaszak O. 8, Flaszak W. 7, Urbaniak 4. W ostatnim meczu po niesamowitej końcówce Bydgoszcz pokonał Żyrardów 68:67 i ostateczna kolejność przedstawia się następująco: 1. MUKS Bydgoszcz 2. Lider Swarzędz 3. MKS MOS Wrocław 4. Trójka Żyrardów. Awans Liderek jest niesamowitą sprawę, gdyż w składzie Lidera są tylko 3 juniorki i to z młodszego rocznika 2002, nominalnym jest 2001. Reszta zespołu to kadetki z roczników 2003 i 2004. Wiktoria Plackowska i Oliwia Flaszak zostały wybrane do najlepszej piątki turnieju.

2019-03-24