Koniec sezonu 2 Ligi Kobiet

Zakończył się sezon 2 Ligi Kobiet. Nasze koszykarki rozegrały w niej 14 meczów, z których wygrały 12 i przegrały tylko 2. Niestety w tym sezonie liga tak się ułożyła, że na końcu trzy zespoły zakończyły sezon z takim samym bilansem meczów i zdobyczą punktową 26. Te trzy drużyny to oczywiście Lider, Tęcza Leszno i Ostrovia Ostrów Wlkp. Te ekipy nadawały ton rozgrywkom, pewnie pokonując wszystkich pozostałych rywali. O miejscach w tabeli zadecydowały mecze bezpośrednie i tutaj doszło do ciekawej sytuacji gdyż każdy z zespołów zanotował bilans 2-2. Ostrovia dwukrotnie pokonała Tęczę, Tęcza dwa razy pokonała Liderki, a swarzędzanki okazały się lepsze od ostrowianek w obu spotkaniach. Decydował więc stosunek koszy i tutaj niestety najlepsza była Tęcza przed Ostovią i Liderem. Podopieczne trener Anny Talarczyk zajęły w związku z tym trzecie miejsce i nie awansowały do turniejów półfinałowych o I ligę. Na chwilę obecną turnieje te są odwołane ze względu na epidemię wirusa COVID-19, nie wiemy więc jak rozstrzygnie się kwestia awansu do I ligi.

Wracając do rozgrywek Liderki w I rundzie doznały jednej porażki, która niestety odbiła się czkawką w sezonie. Przegrały u siebie 60:82 z Tęczą Leszno i był to najsłabszy a raczej chyba jedyny słaby mecz swarzędzanek w sezonie. Na wyjeździe w dramatycznych okolicznościach pokonały Ostrovię 79:77. W rundzie rewanżowej u siebie pokonały Ostrovię 86:72 mimo osłabienia brakiem kontuzjowanej kapitan Magdaleny Dedio. Przed meczem w Lesznie wszystko było już jasne. Tylko zwycięstwo pozwalało Liderkom wygrać ligę, a porażka spychała je na 3 miejsce. Liderki prowadziły przez większość spotkania, ale niestety Tęcza doprowadziła do dogrywki, w której okazała się lepsza. Wpływ na wynik mogły mieć decyzje sędziowskie w samej końcówce regulaminowego czasu, a przede wszystkim dysproporcja w odgwizdanych przewinieniach 27:14 na korzyść gospodyń. Pozostało nam uznać wyższość rywalek i pogratulować im awansu. W głowach i sercach Liderek pozostał duży żal, że jeden przegrany mecz u siebie zadecydował o wyniku całego sezonu. Trzeba oczywiście nadmienić, że w tym sezonie w barwach Lidera grały tylko trzy seniorki, a resztę zespołu tworzyły wychowanki co napawa dumą, szczególnie że miały one bardzo duży wkład w dobrą grę zespołu.

Przedstawiamy garść statystyk zarówno zespołowych jak i indywidualnych. Liderki rzuciły w sumie 1136 punktów (średnio 81,1), straciły 832 (śr. 59,4), co daje różnicę 304 pkt (śr. 27,1). Więcej punktów rzuciła tylko Ostrovia 1250 i Tęcza 1200, natomiast w straconych punktach tylko Tęcza straciła mniej 825. Dwukrotnie swarzędzankom udało się przekroczyć granicę 100 rzuconych punktów i dwukrotnie było to w meczu z MKS MOS Konin 133:55 u siebie i aż 114:40 na wyjeździe. Ten drugi mecz to najwyższe zwycięstwo w całej 2 lidze +74 pkt. Najwyższa zdobycz punktowa w jednej kwarcie miała miejsce w meczu w Koninie 39 punktów w 1 kwarcie. 6 zawodniczek zagrało we wszystkich 14 meczach sezonu i były to: Oliwia i Wiktoria Flaszak, Martyna Kotula, Wiktoria Plackowska, Martyna Urbaniak i Aleksandra Żukowska. Najlepszym strzelcem zespołu była Martyna Kotula, która rzuciła 233 punkty, średnio 16,6 na mecz. 15,9 punktów w meczu rzucała Agata Siwińska (175 w sumie), która zagrała niestety tylko w 11 meczach. Kolejnymi zawodniczkami na liście strzelców były nasze wychowanki: Ola Żukowska 9,7 (136), Wiktoria Plackowska 9,2 (129), Wiktoria Flaszak 8,4 (118), Oliwia Flaszak 7,0 (98). Kolejne miejsce: Magdalena Dedio 5,8 (58), Martyna Urbaniak 5,6 (78), Ola Duda 5,0 (65), Karolina Idziak 3,3 (10), Dominika Rubach 1,8 (23), Ania Majchrzak 1,8 (7) oraz Marta Kasołka 1,2 (6). Najwięcej punktów w meczu po 28 rzuciły Agata Siwińska w Ostrowie i Martyna Kotula w meczu u siebie w Koninie. Granicę 20 punków w meczu przekroczyły także Ola Żukowska 23 w meczu z Włocławkiem w Swarzędzu oraz Wiktoria Plackowska w meczu z MUKS Bydgoszcz również u siebie.

TABELA

WYNIKI