1LK na start

Już jutro rozpocznie się sezon 2020/21. Rozpocznie po niedokończonym sezonie 2019/20, przerwanym jak wszyscy wiemy przez pandemię COVID-19. Nowy sezon to nowe wyzwania i oczekiwania.

Największym oczywiście wyzwaniem jest start naszego seniorskiego zespołu w 1 Lidze Koszykówki Kobiet. Liderki wracają do 1LK po 2 latach przerwy. W sezonie 2017/18 swarzędzanki, wzmocnione na bazie umowy szkoleniowej zawodniczkami AZSu Poznań, doszły aż do ćwierćfinału. Na co stać nasz zespół w tym sezonie trudno powiedzieć, bo trudno powiedzieć jak ten sezon będzie wyglądał. Czy przebiegnie normalnie? Czy karty rozdawać będzie pandemia, powodując przekładanie meczów i opóźnienia? Na razie jesteśmy dobrej myśli, okres przygotowawczy został dobrze przepracowany, zagraliśmy sporo cennych meczów sparingowych.
Dwa słowa o składzie naszego zespołu. Oczywiście trenerem będzie Anna Talarczyk, chyba nikt nie wyobraża sobie, że nasz zespół miałby poprowadzić ktoś inny. Oficjalnym asystentem będzie Tomasz Eichert, trenerem przygotowania motorycznego Dawid Dzikiewicz, a Marcin Madanowski zajmie się standardowo całą resztą.
Po sezonie 2019/20 cały sztab długo zastanawiał się, jaki powinien być następny krok w rozwoju sekcji oraz przede wszystkim zawodniczek. Uznaliśmy, że nasze wychowanki z rocznika 2002/03 potrzebuję zrobić kolejny krok w koszykarskim rozwoju i zagrać szczebel wyżej. Stąd pomysł i chęć zagrania w 1LK. PZKosz przyklasnął temu pomysłowi i zadebiutujemy na pierwszoligowych parkietach. Największą stratą przed sezonem jest brak naszej kapitan Magdaleny Dedio, która zmaga się obecnie z przewlekłą kontuzją i na chwilę obecną nie zagra w sezonie 2020/21 - ale nigdy nie mów nigdy. Poza Magdą pozostał cały trzon zespołu, czyli nasze wychowanki: siostry Flaszak, Martyna Urbaniak, Wiktoria Plackowska, Ola Żukowska, Dominika Rubach, Agata Krzywińska, Zosia Fornalik oraz Ania Majchrzak. Pozostały również w zespole: Agata Siwińska i Martyna Kotula, które zagrają z nami kolejny czwarty już sezon. Największym wzmocnieniem jest Marta Urbaniak, która dołączyła do naszego zespołu z ekstraklasowej Energii Toruń. Marta jest rodowitą poznanianką, wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski i to z jej doświadczenia korzystać mają młode Liderki. Marta rozpoczęła również pracę z dziećmi w naszym klubie w ramach projektu SMOK. Nasz zespół wzmocniły jeszcze dwie młode koszykarki: Zuzanna Urban rocznik 2001 z Katarzynek Toruń oraz Kinga Potraca rocznik 2001 z MUKSu Poznań.
Jesteśmy młodym zespołem, któremu na pewno brakować będzie doświadczenia, ale na pewno nie zaangażowania i walki. Głównym celem sztabu trenerskiego na ten sezon jest rozwój młodych wychowanek, walka o zwycięstwo w każdym meczu, zapewnienie sobie utrzymania i wywalczenie awansu do fazy Play-off.

Zagramy w grupie B, w której rywalizować będzie 10 zespołów. Oprócz nas będą to: AZS Politechnika Korona Kraków, Wisła Kraków, MOSiR Bochnia, ENEA AZS II Gorzów Wlkp., Widzew Łódź, Grot Pabianice, Tęcza Leszno, Maximus Kąty Wrocławskie oraz MUKS Poznań. Właśnie z MUKSem zagramy pierwszy ligowy mecz. W sobotę 3 października o 17:00 w Poznaniu na hali POSiR B zagramy mecz derbowy. Pierwszy mecz u siebie rozegramy w sobotę 10 października o 18:00, na hali SCSiR podejmować będziemy faworyta naszej grupy zespół AZS Politechniki Krakowskiej. Runda zasadnicza zakończy się 21 lutego 2021.

Zapraszamy kibiców na nasze mecze i prosimy trzymajcie kciuki za nasz młody zespół.

2020-10-02